środa, 28 stycznia 2015

Kilka słów o Teatrze Storia

Teatr Storia powstał zaledwie rok temu. Jest efektem współpracy Fundacji Nomina Rosae oraz Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu i tam też ma siedzibę. Jest pierwszym profesjonalnym teatrem na Sądecczyźnie, grający w nim aktorzy ukończyli szkoły aktorskie państwowe bądź prywatne. Naszą pierwszą realizacją była słynna XIX-wieczna baśń Hansa Christiana Andersena pt. "Królowa Śniegu". Spektakl wyreżyserował Łukasz Głąb - z wykształcenia producent, młody, ambitny, pełen zapału twórca, który chętnie dał się "wciągnąć" w bajkowy świat tworzony przez Teatr Storia. Kostiumy przygotowała Maria Molenda, scenografię Filip Przybyłko, muzykę skomponował Michał Sarapata. W rolę dzielnej dziewczynki Gerdy wcieliła się Magda Szczepanek, absolwentka krakowskiego SPOTU, Kaya zagrał Jakub Sokołowski, absolwent PWST w Krakowie.


W naszej wersji baśni pojawiła się oczywiście tytułowa postać - Królowa Śniegu (Karolina Fortuna)


a także wróżka (Marta Kontny)  - pani tajemniczego zielonego ogrodu zamieszkałego przez ożywione kwiaty (Katarzyna Mikołajczak, Agata Duda)


mała zbójniczka (Karolina Lisik), bardzo groźna, ale na szczęście i litościwa


tajemnicza szamanka (Justyna Stasik, Joanna Sitko), która pomaga Gerdzie dotrzeć do pałacu Królowej 


przemiła, acz troszkę zwariowana książęca para (Aneta Gierat i Artur Smołucha), która obdarza Gerdę cennymi prezentami


 i wspaniałe stworzenia: Wrona (Rafał Pawłowski) i Ren (Wojciech Michno)




cała historia wydarzyła się poniekąd przez diabelskie złośliwości - w rolę diabłów wcielili się Rafał Pawłowski i Artur Smołucha.


Królowa Śniegu powróci pod koniec roku


a aktorów z tej baśni zobaczycie w nowych wcieleniach w spektaklu o Świętej Kindze.

Fot. Piotr Droździk.

zapraszamy także do obejrzenia krótkiego zwiastuna "Królowej Śniegu" https://www.youtube.com/watch?v=567wbo3_aDo 

sobota, 24 stycznia 2015

Święta Kinga urodziła się w 1234 r. na Węgrzech. Była córką węgierskiego króla Beli oraz Marii Laskariny. Kiedy miała 5 lat wysłano ją na dwór księżnej Grzymisławy, wdowy po księciu krakowskim Leszku Czarnym. Kinga miała poślubić jej jedynego syna, księcia Bolesława. Małżeństwo Kingi i Bolesława ułożyło się zgodnie, mimo, że małżonkowie, ze względów religijnych, zdecydowali się żyć w czystości i nie zapewnili księstwu dziedzica. Bolesław zmarł w 1279 roku, a owdowiała Kinga udała się na ziemię sądecką, którą władała, i na której założyła klasztor dla sióstr klarysek. Zmarła w glorii świętości w 1292 r. O jej niezwykłej osobie opowiadają średniowieczne żywoty. Kinga jest także postacią, z którą wiąże się wiele legend i podań ważnych dla Małopolski. Jedną z najsłynniejszych jest opowieść o udziale Kingi w odkryciu soli.
Obraz przedstawiający Świętą Kingę w kościele Św. Trójcy w klasztorze klarysek w Starym Sączu.


Księżna Kinga na obrazie autorstwa Jana Matejki, Muzeum Żup Krakowskich.

Witaj na blogu "Misterium Świętej Kingi". Dowiesz się z niego wiele na temat spektaklu poświęconego Kindze oraz przygotowywanego przez nas pierwszego fabularnego filmu na jej temat. Przez nas to znaczy przez Teatr Storia ze Starego Sącza, Fundację Nomina Rosae oraz starosądeckie  Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari. Mamy nadzieję, że będziesz nam towarzyszyć w naszej pracy!